POLSKI POP/OP ART


Lata 60. i 70. przywracają wspomnienia o triumfach słowiańskiej plastyki na świecie. Nie odejmując dzisiejszej grafice przyznać trzeba, że najlepsze dla Polski lata pod względem dokonań w tej dziedzinie już przeminęły.

Był to czas wyjątkowo urodzajny w sztuce naszego kraju. Polskie wydanie nurtu pop-artu i op-artu, wydaje się być jednak ciągle nie w pełni docenione. Jednak można powiedzieć z całą pewnością, że jedno spojrzenie wystarczy, aby poczuć klimat estetyki tamtych lat.

Skojarzenia niektórych prac z realizacjami choćby Andy Warhola są oczywiste. Lucjanowi Mianowskiemu w głównej mierze przypisuje się przeszczepienie kierunków sztuki zachodniej na grunt polski. Stypendium, na którym był w Paryżu, na pewno mu w tym pomogło. Nie zapominajmy jednak, że – oprócz naturalnych inspiracji, jakimi była sztuka zachodniej Europy – polscy artyści niezależnie od tego potrafili wypowiadać się w duchu powstających wówczas nurtów artystycznych, co często nie było przez innych zauważane. Cytaty z rzeczywistości, kiczowate czasem kolory, które stosuje Mianowski, doskonale wpisują się w ówczesny język pop-artu. Nie jest to jednak tak natarczywe i bezpośrednie, jak w realizacjach innych artystów tego czasu.

Dwie główne cechy określają twórczość Lucjana Mianowskiego. Pierwsza, to wizja plastyczna, połączona ze ścisłymi rygorami rysunkowymi. Drugą jest niezmienna aktualność. Cóż tu dużo mówić – chce się je mieć.

Wybrane prace Lucjana Mianowskiego: 



                                                 
               POZDRAWIAM   
                R. 
 

Leave a Reply